Przejdź do treści strony Przejdź do stopki

Logo Straży Miejskiej w BochniStraż Miejska w Bochni

Bezpłatny
numer alarmowy

986

Straż Miejska podsumowuje kontrole spalania odpadów

Straż Miejska w Bochni przykładem lat poprzednich również w tym sezonie grzewczym zaangażowała się w kompleksowe działania, celem których było ograniczanie procederu spalania odpadów w domowych piecach.

Od 1 stycznia 2018 r. do 31 marca 2018 r. strażnicy miejscy odebrali 71 zgłoszeń,
w których mieszkańcy wnioskowali o interwencje dotyczące zadymienia.

W tym czasie funkcjonariusze przeprowadzili łącznie 125 kontroli palenisk, pod kątem termicznego przekształcania odpadów poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów.

Podczas przeprowadzonych inspekcji 11 osób zostało ukaranych grzywną w postępowaniu mandatowym na łączną kwotę 1470,00 zł, a wobec 6 osób zastosowano środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia.

W okresie od 1 listopada 2018 r. do 28 lutego 2019 r.  do dyżurnego straży miejskiej wpłynęło 90 zgłoszeń, dotyczących spalania odpadów. Strażnicy miejscy przeprowadzili łącznie 275 kontroli palenisk. Na sprawców naruszających przepisy art. 191  ustawy
o odpadach nałożyli 8 mandatów na łączną kwotę 570,00 zł, a w 6 przypadkach poprzestali na pouczeniu.

Jak wynika z powyższych danych funkcjonariusze w sezonie grzewczym 2018/2019 przeprowadzili łącznie 400 kontroli palenisk.

W trakcie wykonywania czynności służbowych stwierdzili, że poszczególne nieruchomości ogrzewane są następującymi rodzajami ogrzewania:

1. Ogrzewanie gazowe – 197,
2. Ogrzewanie węglowe – 176,
3. Ogrzewanie elektryczne – 25,
4. Ogrzewanie kominkowe – 18,
5. Ogrzewanie drewnem opałowym – 15,
6. Ogrzewanie olejem opałowym – 1,
7. Ogrzewanie pompami ciepła oraz kolektorami słonecznymi – 1.

Ponadto Straż Miejska w Bochni przypomina, że kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone od godziny 06:00 do 22:00, natomiast na terenie, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa strażnicy w związku ze spalaniem rzeczy niedozwolonych poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów są uprawnieni do nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym w wysokości do 500,00 zł, kierowania wniosków o ukaranie do sądu lub zastosowania innych środków oddziaływania wychowawczego.

Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

W sytuacji, gdy właściciel posesji uniemożliwia przeprowadzenie kontroli paleniska, na miejsce wzywana jest policja.

Konsekwentne działania bocheńskich strażników, zwłaszcza w zakresie edukacji antysmogowej wpływają na coraz większą świadomość mieszkańców miasta, a to
w znacznym stopniu przekłada się na to, że coraz rzadziej wrzucają odpady do pieca.

Jeśli jesteś świadkiem termicznego przekształcania odpadów poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów reaguj, nie bądź biernym trucicielem siebie oraz najbliższych.

Copyright 2020 Straż Miejska w Bochni | Deklaracja Dostępności

do góry